Penzión Skalica


Prejdi na obsah

Skalica a okolie

-História a pamiatky

Skalica je malebné mestečko ležiace na Záhorí, ktoré patrilo a aj teraz patrí k jedným z najvýznamnejších miest nielen na Záhorí, ale i v rámci Slovenska.
Z bohatej minulosti za zmienku stojí , že v roku 1372 sa stala Skalica slobodným kráľovským mestom, čím získala kráľovské privilégia na usporadúvanie trhov a jarmokov ,čo jej prinieslo hospodársky rozmach. Od 15. storočia tu vplývalo na duchovný a spoločenský život niekoľkych cirkevných rádov. Výrazne sa Skalica zapísala do národných dejín na prelome 19. a 20 storočia , kedy sa stala centrom boja proti národnému útlaku. V roku 1918 sa Skalica stala na niekoľko dní sídlom dočasnej vlády pre Slovensko. Od roku 1923 do 1960 bola okresným mestom a tento štatút jej bol prinavrátený v roku 1996.

Medzi najznámejšie stavby patri Rotunda sv. Juraja z prelomu 12. a13. stor., ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, ďalej štyri rádové a dva väčšie kostoly, menšie kostolíky a kaplnky, meštianske domy a iné pamätihodnosti.

-Turistické zaujímavosti
Golf Resort - 18 jamkový golfový areál s plnohodnotnou infraštruktúrou vo vinohradníckej časti mesta Skalica v tichom a príjemnom prostredí

Skalický trdelník - je sladká špecialita z cesta posypaná vlašskými orechmi. Od roku 2007 získal ochranné zemepisné označenie a stal sa prvým slovenským výrobkom riadne zaregistrovaným Európskou komisiou.

Baťov kanál - táto unikátna vodná cesta sa vinie od prístavu v Otrokoviciach na Morave až do prístavu v Skalici na Slovensku v dĺžke cca 55km. Najskôr bol kanál využívaný na zavlažovanie , neskôr ho firma Baťa začala využívať na prepravu uhlia . Dnes je miestom na relax a vodnú turistiku.

Zlatnícka dolina je prímestská rekreačno-turistická a chatová oblasť , ktorá je vzdialená od Skalice len 7 km. Ponúka množstvo letných a zimných športov a turistických vychádzok.

Vínna cesta Záhorie


-
Kultúra v meste - galérie , tradičné podujatia - Trdlofest,, Skalické dni, Musica Sacra Skalica, Hudba v meste , Music fest

-
Športové vyžitie - turistika, cykloturistika, golf, tenis, squash,

/viac na stránkach mesta Skalica viz. www.skalica.sk/


Zaujímavosti v okolí

Kúpele Smrdáky
Holíčky zámok
Smolenice - Smolenický zámok
Brezová pod Bradlom - Mohyla M.R.Štefánika
Lednice - Lednický zámok a park , jeden z najkrajších zámkov v Českej republike
Mikulčice- oblasť z najväčším zachovalým archeologickým územím v Českej republikeZpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu